Siber Güvenlik

Zararlı Yazılım Analizi Ve Tespiti Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde yoğun kullanılan internet, beraberinde zararlı yazılımlara maruz kalmayı artırıyor. Online alışveriş, ödeme ve internet üzerinden yapılan veri girişleri sonrasında zararlı yazılımlar nedeni ile bilgiler casus yazılımlar tarafından ele geçiriliyor.

Bu zararlı yazılımların erişmesi için güvenlik duvarında açık yakalaması yeterli oluyor. Zararlı yazılım sonucu sadece kurumsal firmalar değil bireysel zararlar da söz konusudur. Bilgisayar ağının çökmesine neden olan zararlı yazılım analizi ve tespiti nasıl yapılır?

Zararlı Yazılım Analizi Nasıl Yapılır?

Zararlı yazılımların oluşması ile tehlike devlet kurumlarından kişisel verilere kadar toplumu tehdit edecek boyutlara ulaşır. Firmaların bu yazılımı ortada kaldırması için para ödemesi gerekse de müşterilerin güven kaybını tekrar kazanmak oldukça zordur.

Yazılım analizi;

 • Statik analiz
 • Dinamik analiz
 • Hybrid analiz

Bu analiz yöntemleri kullanılarak zararlı olan tüm yazılımlar tespit edilmeye çalışılır. Bilinen zararlı yazılımlar arasında; Truva atı, solucan, casus yazılım ve rootkit olarak yer alıyor. Zararlı yazılımlar bilgisayarların sistemlerini ele geçiriyor ve işletim sistemine ciddi zararlar veriyor. Verilerin kopyalanması da bilgisayar ağına yapılan sızıntılarda gerçekleşiyor.

Zararlı Yazılımlarda Statik Analiz

Zararlı yazılımların aktif olmadan bilgi toplayarak kullanılan programın zararlı olup olmadığı tespit edilir. Statik analiz tekniğinde zararlı olan yazılımlar tam anlamıyla tespit edilemiyor.

Zararlı Yazılımlarda Dinamik Analiz

Dinamik analiz tekniğinde ise zararlı yazılımlar aktif edilir. Böylelikle IP adres bilgileri dâhil birçok detaya ulaşmak mümkün olur. Reverse Code Engineering alanına hâkim olarak bu işlemi yapmak önemlidir. Kontrollü olarak her tespit edilen zararlı dosyanın anında korumaya alınması gerekebilir.

Zararlı Yazılımlarda Hybrid Analiz

Dinamik ve statik analiz tekniklerinin birleşiminden oluşan analiz yöntemi olup, zararlı yazılımları tespit ederek ortadan kaldırmayı sağlar.

Zararlı Yazılım Analizi Nasıl Güçlenir?

Zararlı yazılımlar için geliştirilen analiz yöntemleri, teknolojik gelişmeler ile birlikte aynı hızla kaliteli tekniklerle karşınıza çıkıyor. Malware gibi zararlı yazılımların analizini güçlendiren sanbox gibi sistemler anında analiz yapar. Statik analiz ile dinamik analizin ortak çalışma yaptığı bu sistemlerde yapılan analizler rapor olarak sunulur. Yazılımların zararlı olması sistemde çökmeye neden olur.

Malware Zararlı Yazılım Uygulaması Nedir?

Metinsel yara adı verilen malware kurallarıyla dosya içerisinden ya da bellekten yara adı verilen kurallara ulaşılır. Virustotal tarafından geliştirilen bu kurallar ile kullanıcılar tarafından malware örneğinin anlaşılması sağlanır.

Açık kaynak koduna sahip ve bu örneklerle sınırlandırılmayan bir araçtır. Bu analiz sürecinde işlerin kolaylaşarak zararlı yazılım tespiti kısa sürede yapılır.

Zararlı Yazılım Tespitinde Engelleme Çözümü Nedir?

Zararlı yazılımların tespit edilmesi sonrasında engelleme uygulaması yapılmalıdır. Bunun için birbirinden farklı engelleme çözümleri yer alır.

Engelleme çözümleri;

 • Detaylı tehdit algılama
 • Esnek kum havuz servisi
 • Özelleştirilen kum havuzu
 • Kötü amaçlı yazılım faaliyeti
 • Özel kum havuz analizi
 • Detaylı sistem koruması
 • Tek cihaz esnekliği ve kullanışlılığı
 • Custom defence çözümleri

Yazılım tespitlerinde engelleme çözümleri farklıdır. Her engelleme çözümünde daha ileri geçebilir, bilgisayarınızda bulunan kötü yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz.

Zararlı Yazılım Tespitinde Engelleme Çözümlerinin Görevleri Nelerdir?

Bilgisayar ağınızda meydana gelen tüm saldırılarda eşzamanlı olarak 80 üzeri protokolü gözlemleyerek zararlı yazılımları tespit eder. Esnek kum havuzu servisinde ise yatay esneme ile performans sorunları ortadan kalkar. E-posta, web site güvenliği ve ağ trafiği denetim altında olur. Özelleştirilen kum havuz servisinde rakiplerin yer aldığı bir kum havuzunda bulunmanıza gerek kalmaz.

Kum havuzunuz tamamen size ait olacağından dış zararlardan izole olursunuz. Kötü amaçlı yazılımlarda hedef saldırılarını anında fark eden algılama sistemleri kullanılır. Özel kum havuzu ise sisteminizi tamamen ele geçirmek isteyen zararlı yazılımlara karşın yeni bir profil oluşturur. Kapsamlı korumada ise bilinen tüm işletim sistemlerine yapılması planlanan saldırılar algılanır. Tek cihaz kullanışlılığı ve kolaylığı sayesinde donanım ya da yazılım yapılandırması tek cihaz niteliğine sahip güvenlik aşamasını kolaylaştırır.

Zararlı Yazılım Tespitinde Engelleme Çözümü

Zararlı yazılım tespitinde bilgisayarınızı etkisiz hale getirmeye çalışan saldırganlar için antivirüs programı önemlidir. Antivirüs programlarının birçok zararsız programa da engel koyması tamamen zararlı olduğunu göstermez. Buna rağmen unutulmamalıdır ki her yazılım geliştirilerek hedefe yönelik saldırıya geçebilir.

Zararlı Yazılım Analiz Süreci Nasıl Olur?

Bilgisayar ağınız bazen habersizce ele geçirilebilir. Kontrol sunucuya bağlanarak tüm bilgiler ele geçirilir. Yeni komutların alınmasıyla 360° ağ takibi yapılır. +100 protokol üzerinden yapılan çözümleme ile tüm saldırılar incelenir.

Kurumsal Firma İçin Zararlı Yazılım Analizi Nasıl Yapılır?

Ağlarda bulunan antivirüs ya da HIP programlarda geleneksel yazılım analizinin etkilememesi adına faaliyet gösterir. İşletim sisteminde sürekli olması muhtemel yazılımların önlenmesi için belleğin güncel kalması gerekir. Sızıntıların bu şekilde önüne geçilebilir.

Zararlı yazılımların sızmak adına enjekte yöntemini kullanması için belleğe erişim sağlaması gerekir. İşlemci kodlarını bu şekilde ön belleğe alarak kopyalamak amacıdır. Önbelleğin senkronizasyonu sağlanırken bellek analizi yapılır. Kurumsal ağlarda oluşan zararlı yazılımlar ciddi zararlara ve itibar kaybına yol açar.

Yüksek Seviyede Dinamik Analizi Nedir?

Yüksek seviyede yapılan dinamik analiz zararlı olan yazılımları önbelleğe alır. Zararlı bir yazılımı tespit ettiğinizde ilk yapmanız gereken alanı boş bırakmak olmalıdır. Bazen global düzeyse yapılan siber saldırılar olabiliyor. Devlet kurumlarının, banka ya da şirketlerin önemli bilgilerini ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanları zararlı yazılımların her türüne başvurur.

Böyle durumlarda bilgisayarın tam korunması ve tersine mühendislerin alanındaki başarısını göstermesi beklenir. Tüm detaylar atlanmadan anında müdahale edilmelidir. Günümüzde yaşanan birçok siber saldırılara maruz kalan hükümet ya da kurumlar kısa sürede müdahale etse de otomatik olarak kurtulması mümkün olmayabiliyor. Yeni yazılım engelleme çözümleri yapılarak gereken tüm sorunların üstesinden gelinebilir.

] }

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney Kimdir? Alp Eren Güney 5 yıla aşkın süredir SEO ve Wordpress sektöründe profesyonel olarak hizmet vermektedir. Şuanda Moradam Dijital Pazarlama Ajansında SEO Uzmanı olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu