İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Wikileaks Nedir ?

Wikileaks Nedir ?

Wikileaks Nedir

Wikileaks Nedir, Wikileaks adından da anlaşılacağı üzere “Leaked” eki almıştır yani sızdırılmış. Wikileaks tarafsız ve anonim bir kuruluş olmakla beraber ülkelerin, devletlerin, şirket ve kurumların hassas belgeleri ve bilgilerini illegal bir şekilde paylaşımlarını kendi platformları üzerinde paylaşmaktadır.

Wikileakse Nasıl Girilir ?

Wikileakse Nasıl Girilir, Wikileakse girmek gayet kolaydır eğer internet servis sağlayıcınız tarafından bir dns hizmetiniz yoksa kendiniz google veya yandex dns kullanarak rahatlıkla Wikileakse gire bilirsiniz. Wikileaks resmi sitesi için Tıklayın.

Wikileaks Kurucusu Kim ?

Wikileaks’in bilindik kurucusu ve yöneticisi Julian Assange dır. Wikileaks sitesi 4 Ekim 2006 tarihinde yayına girmiş olup kayıtlı olduğu ülke ABD’dir. Sitenin en yüksek trafik aldığı ülke 29 Kasım 2010 itibarı ile İsveç’tir, İsveç’i İtalya ve Hollanda takip etmektedir.

Wikileaks belgeleri nedir ?

Halk arasında Wikileaks belgeleri olarak sürekli olarak araştırılan özellikle şuanda Google üzerinde yapılan aranmalara göre en çok aranan kelimelerden bir kaç tanesi Wikileaks Erdoğan ve Wikileaks Berat Albayrak şeklindedir. Söz konusu devlet ve hükumetlerin gizli belgelerinin paylaşılması olunca wikileaks çok kısa bir sürede gerçekten hafife alınamayacak kadar gizli belge, mail, telgraf iletileri v.b dökümanlar paylaştı. Örneğin 2006-2016 arasındaki 10 yıllık süreçte 10 milyon belge yayınladı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap