Siber Güvenlik

Tersine Mühendislik Nedir ?

Tersine Mühendislik Nedir, Tersine Mühendislik bir programın veya objenin üretiminden çalışma aşamasına kadar işleyen mekaniklerini analiz edip keşfedilmesidir. Keşif aşamasından sonra elde edilen veriler ile objeyi veya programı baştan oluşturarak veya düzenlemeler yapılarak iyiye veya kötüye kullanılabilir.

Tersine Mühendislik Nasıl Yapılır ?

  • Taslak tabanlı modelleme ile parametrik modelleme analizi yapılır. Taslaklar üzerinden katı ve yüzeyler elde edilebileceği için taslaklar üzerinden yapılan değişiklikler tasarımın tamamını etkilemektedir.
  • Hızlı yüzey, modelleme ile kolayca veriler elde edilir. Tersine mühendislik ile elde edilen veriler üzerinde düzenleme yapılır ve sonrasında program otomatik olarak poligon veri üzerine yüzey oluşturmaya başlar.

Tersine Mühendislik Programları Neler ?

Tersine mühendislik Programları denince akla ilk NX yazılım’ın çıkarttığı CAD programı akıllara yerleşiyor.

CAD Programı Nedir ?

CAD “Computer Aided Design” sözcüklerinin birleşmesi ile oluşan CAD kelimesi, “Bilgisayar Destekli Tasarım” anlamına gelmektedir. CAD programları geometrik parametrelerle tanımlanan bilgisayar modellerinin oluşturulması, düzenlenmesi ve bu tasarıma ait verilerin analiz edilmesinde büyük rol oynar.

Günümüzde Tersine Mühendislik

Tersine mühendislik terimi, ilgili teknolojilerin haksız rekabet yoluyla orijinal bir tasarımın illegal olarak kopyalanması amacıyla da kullanılıyor olmasından dolayı negatif yönde etkilenmiştir. Bugünün üretim dünyasında ise Tersine Mühendislik kavramı yeni ürünlerin üretilmesi ve eski ürünlerin yeni versiyonlarının tasarlanması için kullanılan bir uygulama olarak geçer. Burada kullanılan “Tersine” (Reverse) terimi dijital ve fiziksel dünyalar arasında yapılan data aktarımının çift yönlülüğün den gelmektedir.

Tersine Mühendislik Uygulamalarının en önemli elemanları şunlardır.

  • Sayısallaştırıcı/ tarayıcılar.
  • Tersine mühendislik yazılımları/programları.
  • Hızlı prototipleme makineleri.

] }

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney Kimdir? Alp Eren Güney 5 yıla aşkın süredir SEO ve Wordpress sektöründe profesyonel olarak hizmet vermektedir. Şuanda Moradam Dijital Pazarlama Ajansında SEO Uzmanı olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu