İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Siber Güvenlik
 3. TCP İp Nedir?

TCP İp Nedir?

TCP İp Nedir?

TCP IP Nedir; Transmission Control Protocol (TCP) ve İnternet Protocol (IP) protokollerinin birleştirilmesi ile oluşturulan bir internet iletişim metodudur. TCP IP sayesinde internete bağlanan bütün cihazlar birbirleriyle haberleşme sağlayabilir. Bir ağ bağlantısına bağlı olan bilgisayarlar verileri iletmek ve almak adına birbirleri arasında bu metot ile haberleşir. Bilgisayarlar arasındaki iletişim farklı protokol aileleri ya da çeşitleri üzerinden gerçekleştirilir. Kullanımın amacına göre bu protokoller birbirlerinden ayrılır. Örneğin: FTP, bir dosya iletim protokolüdür. SMTP ise mail iletilmesi için kullanılır.

TCP IP

TCP ip protokolü bilgisayarlar arasında iletişimin, küçük küçük paketler halinde ve kayıpsız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Aslında TCP protokolünün en önemli niteliği, kimlik doğrulaması yapabilmesi ve veriyi karşı tarafa iletirken ya da alırken verinin bütün olmasını sağlamasıdır. Gelişmiş bilgisayar ağlarında görülebilecek kayıpları önlemek için bu protokol yazılmıştır. HTTP, POP3, HTTPS, SHH, FTP, TELNET ve SMTP gibi günlük hayatta kullandığımız protokollerin tümünün veri iletimi TCP vasıtası ile yapılır.

TCP Nasıl Çalışır?

TCP’nin çalışma mantığı üç ana başlıkta incelenebilir.

Bunlar şu şekildedir;

 1. İlk aşamada hedefe bir bağlantı talebi gönderilir.
 2. İkinci aşamada bağlantı gerçekleştiği onaylanarak veri transferi başlar.
 3. Üçüncü ve son aşamada ise transferin tamamlandığı taraflara iletilir ve bağlantı sonlandırılır.

Bu üç ana aşamanın gerçekleşmesi olayı “State” olarak tanımlanır.

TCP Bağlantısı Nasıl Kurulur?

TCP’de üç ana aşamanın gerçekleşebilmesi için bazı ara durumlar oluşur.

Bu ara durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • LISTEN,
 • SYN-SENT,
 • SYN-RECEIVED,
 • ESTABLISHED,
 • FIN-WAIT 1
 • FIN-WAIT 2
 • CLOSE-WAIT,
 • CLOSING,
 • LAST-ACK
 • TIME-WAIT,
 • CLOSED.

Bu ara durumlar TCP gerçekleşmesinde ana durumlar kadar önemlidir.

TCP Aşamaları Nelerdir?

TCP bağlantısı yapılırken üçlü el sıkışma ismi verilen (3-Way Handshake) işlem gerçekleşir.

Bu işlem sırasıyla bu şekildedir;

 1. İstemci, sunucuya SYN paketini gönderir.
 2. Sunucu pakete karşılık olarak SYN-ACK veri paketleri ile cevap verir.
 3. En son aşamada ise istemci bilgisayar, sunucuya ACK mesajını gönderir ve iletişim başlatılmış olur.

Eğer bu işlem esnasında istemci bilgisayar karşı taraftaki sunucunun açık olmayan bir portuna bağlantı isteği gönderirse, sunucudan SYN-ACK paketi cevabının yerine RST-ACK cevap paketi gelir. Bu aşamada sunucu bağlantı işlemimi reddetmiş olur ve bağlantı gerçekleşmez. RST paketi ise “reset” olarak tanımlanır. Bu paket açık bir bağlantıyı sonlandırmak için de kullanılır.

IP Nedir?

Türkçe açılımı ve çevirisi internet protokolüdür. Bilgisayarların arasındaki iletişimde en önemli nokta olan ağ adresleme işleminde kullanılan bir düzendir.İnternet protokolü (IP) iki bilgisayar arasında paketlerin yönlendirilmesine yarayan bir protokol olarak tanımlanabilir. Yönlendirme protokolü olarak da bilinen IP, veriler için gerekli olan yönlendirmelerin kurallarını belirler. IP’de verinin özelliği önemli değildir. Veri içeriği ile ilgilenmeden, yalnızca gideceği adresi belirler.

IP Nasıl Çalışır?

IP’nin çalışma mantığında TCP veri paketlerinin izleyeceği yollar belirlenir. Bu işlemler yapılırken de TCP katmanı tarafından gelen veri paketine kendine ait olan SEGMENT başlığını ekler. Bu sayede ortaya datagram çıkmış olur. IP, veriyi karşıya yönlendirirken, alıcının bu veriyi kabul edip etmeyeceği konusunda herhangi bir doğrulama yapmaz. Hatanın kontrolü bir üst katmanın görevidir. Bu sayede IP kendi kendine çalışabilen bir protokol olarak da bilinir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir