1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Güvenliği
  3. Sosyal Mühendislik Nedir?

Sosyal Mühendislik Nedir?

sosyal mühendislik nedir

Öncelikle sizlere mühendisin temel bir tanımını yapmak istiyorum. Normalde mühendisin bilim alanındaki tanımı bir sorunu logoritmik bir şekilde ifade edip onu daha sonra sayısal işlemlerle çözüme ulaştıran kimseye denir. Yani günümüzde herkes tarafından bilinen ve üniversitelerimizde okutulan kısmı böyledir. Bu tanıma farklı bir yerdem bakarsak, yani sosyal yaşam alanından bakarsak, insanların sorunlarını ele alıp onları işleyip daha sonra çözüme ulaştıran kimselere de Sosyal mühendis kişileri denir.

Bu tür kişilere birçok örnek verilebilir. Mesela bugün ülkemizde devlet adamları ülkemizde olan bir sorunu ele alıp daha sonra onu kendi süzgecinden geçirerek ve nasıl bir şey yapmalıyız ki bu sorun çözülsün diye düşünür ve çözüm üretirler. Ya da başka bir deyişle daha basit bir örnek verecek olursak, ailenizde oluşan bir sorununuz var ve bu tür sorunlarımızı genellikle büyüklerimiz üstlenir. Bu büyüklerimiz olan sorunumuzu ele alıp çözüm üretmeye başlarlar. Onların yaptığı bir aile çaplı sosyal mühendis yapmaktır. Hem bu sayede kendi sosyal mühendislik görevini yerine getirmiş olurlar. Yani özetle sosyal mühendislik hayatımızın her alanında olan ama bilmediğimiz bir kavramdır.

Sosyal Mühendis Olanların Özellikleri

Genellikle bu tür kişiler insanlar üzerinde çok kolay bir şekilde etki oluşturabilen ve insanlarla kolay bir şekilde iletişime geçen kimselerdir. Yani nerde nasıl konuşacağını bilen kültürlü kimselerdir. Onların insanlar üzerinde ikna etme özelliği bir hayli yüksek insanlardır. Bildiği konular hakkında zaten kimse önüne taş koyamaz hem de bilmedikleri bir konu olsun yinede bilmedikleri konu hakkında kurgu yapmaktan çekinmezler. Çünkü bu tür insanların kafa yapısı her zaman bir adım önde olan kimselerdir. Yada açık sözlü olan kimselerde vardır. Bu kişilerde bilmedikleri konu hakkında kesinlikle güvenilir bir kimseye sizi yönledirirler ve sizi çözüme ulaştırırlar.

Kötü Etkileri

Günümüzde bu işi kötü amaçlar için kullanan kişiler çoğaldı. Bu meslek dediğimiz şey direkt insanların davranış ve ilişkileri ile bağlı olduğundan insanları kontrol altına alma, etkisi altına alma durumu oluşuyor. Bu etki insanların zaaf yönlerini kullanarak onları istemediği bir şeyi yapma olanağı veriyor. Bu olay bir nevi cezaevidir. Çünkü dört duvar arasında değilsin ama aklının dört duvar arasındadır. Başka birileri tarafından yönetiliyorsun. Bu durum kapalı bir cezaevinde kalmaktan daha kötüdür.

Korunmanın Yöntemleri

Açıkçası şunu söylemek gerekiyor ki günümüzde temiz kalpli, iyi niyetli insanları böyle etkisi altına alan çok kişi var ve bu kişiler kendilerini çok zeki birisi olarak görüyorlar. Benim acizane tavsiyem bu tür durumlara düşmemek için genellikle insanların zaaf noktalarını yani zayıf noktalarını kullanarak oluşmasıdır.

O yüzden;

  • Hiç kimseye kendi bilmediğiniz zayıf noktalarınızı
  • Kendi özel hayatınız ile alakalı şeyler söylemeyin.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap