İlginizi Çekebilir
TCP İp Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Siber Saldırı Nasıl Önlenir ?

Siber Saldırı Nasıl Önlenir ?

siber saldırı nasıl önlenir

Siber Saldırı Nasıl Önlenir, Siber saldırıdan korunmak için bazı yöntemler ve yollar bulunmaktadır. En önemli şeylerden biri olası bir siber saldırılarını önlemek için çalışanları uyarmak ve buna göre bir önlem almak gerekmektedir. Yani çalışan kişiler siber saldırı ile ilgili eğitim verilerek daha olay gerçekleşmeden önce engellenmesi gerekmektedir.

Siber saldırının önlenmesi yolları şu şekildedir:

  • Anti Virüs yazılımını bilgisayarınıza yükleyin
  • Bir güvenlik duvarını edinin
  • VPN adresi kullanın

Bu şekilde 3 yöntem ile siber saldırılara karşı önlem alabilirsiniz. Yukarıda saydığımız siber saldırı önleme seçeneklerinden kendinize en uygun olanını seçerek sizde siber saldırılara karşı önleminizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Anti Virüs Yazılımı İle Siber Saldırı Önleme

Siber saldırılar özellikle büyük şirketler için yapılmaktadır. Fakat virüsler daha yaygın ve rastgele şekilde yazılımları etkilemektedir. Bir virüs bilgisayara girerek verilerinizin şifresinin değiştirmese bile içerisinde yer alan tüm dosyaları çalabilir. Bu da bilgisayarın gücünü etkilemektedir.

Yüklenebilecek en iyi Anti Virüs programı, en güçlü virüsleri bile engelleme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra Anti Virüs programları sayesinde şirketinizin bilgisayarlarına casusluk yapmak isteyen kişilere de fırsat vermeyecektir. Siz de iyi bir Anti Virüs programı ile bilgisayarınızın içinde yer alan verilerinizi en güvenilir şekilde saklayabilir ve siber saldırılara karşı koruyabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı Oluşturarak Siber Saldırı Önleme

Oluşturacağınız güçlü bir güvenlik duvarı sayesinde bilgisayarınıza virüsün girmesini tamamen engelleyebilir ve siber saldırılara karşı temkinli olabilirsiniz. Güvenlik duvarı, genel tabiri ile bilgisayarınız ile internet ağınızın arasında oluşur ve koruma sağlar. İnternet üzerinde gezinirken size sürekli paketler önerilir. Bu paketlerin çoğu virüslü ve siber saldırıdır. Güvenlik duvarı sayesinde bu virüslerin bilgisayarınıza erişmesini tamamen engelleyebilirsiniz. Virüs belirli bir süzgeçten geçirilir ve süzgeci atlatsa dahi güvenlik duvarına takılacaktır.

VPN Adresi Kullanarak Siber Saldırı Önleme

Herhangi bir işletmenin çalışanlarının çoğu yakından çalışsa da bazıları uzaktan çalışarak şirkete katkı sağlamaktadır. Bu yüzden genel olarak bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler bu çalışmaların vazgeçilmez parçalarından biridir. Bu durumda şirketinizin çalışanlarının internet ortamı üzerinden yapmış olduğu iş ve işlemlere karşı koruma altında olmanız gerekir.

Burada kamuya bağlı internet ağına bağlı iseniz, kişiler bu şekilde verilere daha kolay siber saldırı yapabilir. Bu yüzden internet ağ ortamında VPN adresi kullanarak saldırıları önüne geçebilirsiniz. VPN ağının en önemli özeliği kendi bilgisayarınız ile şirket arasında direkt bir bağlantı kurar. Böylelikle araya kimsenin girmesine izin vermeden siber saldırıları önler.

Siber Saldırı Nedir ?

Siber saldırı, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen bilgisayar sistemi üzerinde zarar verme ve imha etme girişimine denir. Genel olarak gizli ve hassas olan içeriklerin siber saldırı aracılığı ile bilgisayarına girerek, orada bulunan tüm verileri çalma işlemidir. Siber saldırıların oluşma şekilleri şöyledir; virüs, kimlik hırsızlığı, siber saldırılar, kötü yazılımlar, gasp ve dolandırıcılık şeklinde gerçekleşmektedir.

Siber Saldırı Nasıl Gerçekleşmektedir ?

Siber saldırıların gerçekleşme yolları günümüzde oldukça fazladır. Fakat siber saldırılar, genel olarak sessiz ve hissettirmeden gerçekleştirilen saldırılardır. Siber saldırılar şifrelerinizi ele geçirebileceği gibi bilgisayarınızda bulunan tüm veri ve dosyaları da ele geçirmektedir. Siber saldırıların gerçekleşme şekli oldukça profesyoneldir. Genel olarak ilk başta sistem çökertilir ve bilgisayarınız içinde yer alan tüm verilere ulaşım sağlanır. Ardından şifreler deşifre edilir veya değiştirilir. Bilgileriniz bu şekilde çalınmış olur.

Siber Saldırı Engellemek

Siber saldırı ataklarına karşı bir önlem almak için siber saldırının tarafınıza gerçekleşmesini beklemeyin. Bu yüzden siber saldırılara karşı geliştirilmiş olan program ve yazılımlardan yardım alarak, henüz gerçekleşmemiş olan siber saldırının önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap