Siber Güvenlik

Siber Güvenlik Uzmanları Nerede Çalışır ?

Siber ağ dünya çapında büyüdükçe, siber güvenlik uzmanlığı da son yılların en popüler mesleklerinden birisi haline gelmiştir. Günümüzde faaliyet gösteren her şirket ve kurum, bir Siber Güvenlik Uzmanı olan birine ihtiyaç duyar. Siber Güvenlik Uzmanı, yeni algoritmaların belirlenmesi, korunan sistemin açığının kapatılması ve veri tabanının korunması gibi pek çok farklı konuda destek sağlar. Bu yüzden bu meslek, oldukça geniş bir iş alanına sahiptir. Peki, siber güvenlik uzmanlığı nedir? Siber güvenlik uzmanları nerelerde çalışabilir? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

Siber Güvenlik Uzmanlığı Nedir ?

Siber güvenlik uzmanlığının ne olduğunu anlamak için, öncelikle siber kelimesini kavramak gerekir. Siber kelimesi, İngilizce “cyber” kelimesinden uyarlanmıştır. Siber kelimesi, bilişim sistemlerinin alt yapısına ait soyut bir kavramdır. Siber güvenlik uzmanları da, kişi ve kurumların, siber dünyada güvenliğini sağlamakla görevlilerdir.

Son yıllarda artan veri çalınma olayları, fidye yazılımlar ve siber saldırılar, kurum ve kuruluşları oldukça zora sokmuştur. Bu gibi durumların yaşanması, siber güvenlik uzmanlığının ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Siber güvenlik uzmanları, hizmet verdikleri şirket ya da kurumların bilgi sistemlerini korumakla yükümlülerdir. Siber güvenlik uzmanları özel bir şirkette çalışabilecekleri gibi, devletin en önemli alanlarında da çalışabilirler.

Siber Güvenlik Uzmanlarının Görevleri Nelerdir ?

Siber ağlarda artan saldırılar ve tehditler nedeniyle, hem kurumların hem de kişilerin verilerinin korunması çok daha fazla önem kazanmıştır.

Bu güvenliği sağlamakla yükümlü olan siber güvenlik uzmanlarının görevleri, şu şekilde sıralanabilir;

  • Algoritmaları çözümleme ve yeni algoritmalar geliştirme.
  • Şirket ve firmaların dosyalarını koruma.
  • Devletin özel dosya ve bilgilerini koruma.
  • Olası saldırılara karşı oluşabilecek kaybı asgari seviyeye indirme.
  • Siber saldırılara karşı yeni yazılımlar geliştirme.
  • Veri tabanını koruma.
  • Korunan sistemin olası güvenlik açıklarını belirleme ve kapatma.

Siber güvenlik uzmanlarının, temel görevleri bunlardır. Bu kişiler, hizmet verdikleri şirket ya da kurumların bilgilerini korumakla ve olası siber saldırılara karşı önlem almakla yükümlülerdir. Bu yüzden siber güvenlik uzmanlığı, ihtiyaç duyulan ve günden güne popülerliğini arttıran bir meslek grubudur.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Siber güvenlik uzmanı olmak için, okulların çeşitli bölümlerinden eğitim alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de, bu alana ilişkin eğitimler verilmektedir. Bu işin teknik eğitimini alan kişiler, Linux komutları ve python gibi programlama dillerini bilmelidir.

Ayrıca işletim sistemlerinin mantığını kavramak ve analiz gibi konularda bilgi sahibi olmak da önemlidir. Teknik lise ve ya endüstri liselerinden bilişim alanında mezun olanlar, üniversiteye geçerken bu bölümle alakalı öncelik hakkına da sahip olurlar.

Eğer teknik bilginiz yoksa ve bu alanda eğitim veren bir okuldan mezun değilseniz, özel kurslara katılarak bu meslekle ilgili altyapı ve sertifika elde edebilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, siber güvenlik uzmanlığının stresli bir iş olduğudur. İşini gerçekten seven ve bu alanda gerekirse baskı altında çalışmayı kabul edecek kişiler, siber güvenlik uzmanlığına yönelmelidir.

Siber Güvenlik Uzmanları Nerelerde Çalışır ?

Siber Güvenlik Uzmanı Nerede Çalışır, Siber güvenlik uzmanlarının iş alanları oldukça geniştir. Siber güvenlik uzmanları, özel kurumlarda ya da devlet kurumlarında çalışabilirler. Siber ağların ve bilgisayar teknolojilerinin günden güne gelişmesi, bu sektörde eleman ihtiyacının doğmasına neden olmuştur.

Siber güvenlik uzmanları, mobil güvenlik, ağ güvenliği, uygulama güvenliği, akıllı tehdit saptama ve sosyal saldırı uzmanlığı gibi pek çok iş kolunda çalışabilirler. Ayrıca, çeşitli ürün ve hizmetlere bağlı olarak da faaliyet gösterebilirler. Öte yandan siber güvenlik uzmanları, yönetici, danışman veya eğitmen olarak da çalışabilirler.

] }

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney Kimdir? Alp Eren Güney 5 yıla aşkın süredir SEO ve Wordpress sektöründe profesyonel olarak hizmet vermektedir. Şuanda Moradam Dijital Pazarlama Ajansında SEO Uzmanı olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu