İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Siber Güvenlik Uzmanı

Siber Güvenlik kavramı son yıllarda ortaya çıkmış bir kavram olup, bu mesleğin detayları çok fazla merak konusu olmuştur. Günümüzde internet ortamının çok fazla kullanıldığı dönemde yaşıyoruz. Artık neredeyse her bankacılık işleminin ve alışverişlerin bu sanal ortamdan yapıldığını düşündüğümüzde siber güvenlik suçları da artmaktadır.

Genel olarak siber güvenlik alanı neleri kapsar denildiğinde bizler devletin gizli tutması gereken birtakım kayıtların ve cihazların ele geçirilmesini düşünebiliriz. Elbette bunlar da suç unsurudur. Fakat sadece bu değil. Artık internet ortamından ve sosyal medyadan yapılan her türlü bilgi paylaşımı, bankacılık hizmetlerinin de farklı kişiler tarafından kullanılması bu siber suçlar kapsamına girmektedir.

Siber Güvenlik Sisteminin Önemi Nedir ?

Siber güvenlik sistemi günümüzde oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek alanıdır. Nasıl ki iş yerlerimizi korumak için birtakım güvenlik önlemleri alıyorsak aynı şekilde paralarımızı sakladığımız tüm bankacılık hizmetleri de bilgisayarımızın siber güvenlik alanında saklamaktayız. Dolayısıyla buralara yapılan saldırılar sonucu ciddi anlamda zarara uğrayabiliriz. Siber güvenlik unsurunun tam bu noktada önemi başlamaktadır. İnternet’in son 10 yılda ciddi manada kullanılmasının fazlalaşması ister istemez birçok köklü kurallarında değişmesine olanak sağlamıştır.

Siber Güvenlik Uzmanı Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Siber güvenlik uzmanlığı son yıllarda hızlı şekilde talep gören mesleklerden biridir. Bilindiği üzere internet ortamının çok fazla kullanılması ve her işin bu şekilde görülmesi beraberinde siber suçlar adı altında işlenen suçları doğurmaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Gerekenler şu şekildedir:

  • Belli başlı temel yazılımlar öğrenilmelidir.
  • HTML, JAVA ve Python gibi temel yazılım programlarını bilmelisiniz.
  • Matematiksel işlemleri yapabilmek için keskin zekanız olmalıdır.
  • Bu alanda bir kursa yazılarak gerekli sertifikayı almış olmanız gerekmektedir.

Tüm bu alanlarda yeterli donanıma sahip olduktan sonra bu mesleği rahatlıkla yapabilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanlığının İş Olanakları Nelerdir ?

Siber güvenlik uzmanlığı her ne kadar son yıllarda yükselişe geçse de Ülkemizde çok fazla iş imkanı yoktur. Fakat ülkemizde bu alanda uzmanlık gereksiz gibi görünse de firmaların başına verilerin çalınması gibi durumlar geldiğinde aslında bu mesleğin gereksiz olmadığı anlaşılmaktadır. Firmaların ya da kişilerin başına gelen talihsiz olaylar arttıkça bu mesleğe daha fazla ihtiyaç duyulacağı bilinmektedir.

Şimdiden bu alanda açılan kurslara katılarak gerekli donanıma sahip olabilirsiniz. Geleceğin mesleği hiç kuşkusuz ki siber güvenlik uzmanlığı olacaktır.

Siber Güvenlik Uzmanlığı Mesleğinin Artıları Nelerdir ?

Bu mesleğin tek artı yönü hiç kuşkusuz ki uzmanlık alanı olmasıdır. Bu meslek konum itibariyle havalı gözükse de iş alanı çok fazla olmamaktadır. Ayrıca bu alanda gerekli donanıma sahip olmak ve zararlı casus yazılımları engellemek için yapılan işlemlerle uğraşmakta keyifli ve eğlenceli gelebilir.

Siber Güvenlik Uzmanlığının Kötü Tarafları Nelerdir ?

Siber güvenlik uzmanı günümüzde gereksinim duyulan bir meslek alanı olmakla beraber bu alanda iş alanı çok fazla olmamaktadır. Dolayısıyla bu alanda bir işe girdiğinizi farz edelim sürekli kendinizi geliştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü teknoloji hızla gelişmekte ve her geçen gün farklı casus ve tehlike içeren yazılımlar artmaktadır. Sürekli bildiklerinizi güncellemeli, soğukkanlı davranmayı öğrenmelisiniz.

Ayrıca bu alanda ülkemizde iş imkanı yok denecek kadar azdır. Özellikle Amerika’da bu alanda oldukça fazla iş imkanı vardır. Ve alınan maaşlarda kişileri tatmin edecek düzeydedir. Eğer ki sizlerde yurt dışında bu işi yapmayı düşünüyorsanız bu uzmanlık sertifikasını almalısınız. Tüm yeni yazılımları bilmeli ve yeniliklere açık olmalısınız. Bu şekilde yüksek rakamlarla bu mesleği icra edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir