İlginizi Çekebilir
Wikileaks Nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Siber Güvenlik
 3. Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Yakın zamanda girdiğimiz teknoloji çağında, günümüzün büyük bir kısmını elektronik ortamlarda geçirmeye başlamış durumdayız. Sadece birey olarak bizler değil; devletler, kurumlar, büyüklü küçüklü özle şirketler de sunacakları hizmet ile ilgili işlemlerinin büyük çoğunluğunu sanal ortamlara taşımış durumdalar.

Diğer tüm insanlar kurduğumuz iletişimi sanal ortamlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bahsi geçen tüm bu elektronik ortamlar içerisinde kendimizi ve verilerimizi siber saldırılara karşı korumamız gerekiyor. Tam bu noktada da karşımıza ‘’ siber güvenlik nedir? ‘’ sorusu çıkıyor.

Siber güvenlik; bilgisayarlarımızdan, mobil cihazlarımızdan insanlarla ya da kurumlar ile kurduğumuz iletişimin ve entegrasyonun, maddi ya da manevi varlıklarımızın ayrıca elektronik ortamdaki verilerimizin güvenliğinin ve gizliliğinin korunması olarak tanımlanabilir. Kötü amaçlı yazılımlardan korumak için bir uygulamadır.

Siber Tehdidin Ölçeği

Küresel ölçekli siber tehdit, her sene sayısı hızla artarak devam ediyor. 2019 ayında yayınlanan RiskBased Security raporuna göre, senenin ilk dokuz ayında 7,9 milyar kaydın siber saldırıya maruz kaldığı anlaşılmıştır.

En çok saldırıya maruz kalan kesimler ise sağlık hizmetleri ve kamu kurumlarıdır. Bu tür sektörlerde finansal veriler ve sağlık verileri toplanabildiği için siber saldırı yapmak isteyenler için daha cazip oluyor. Fakat yine de ağ üzerinden işlerini yürüten tüm işletmeler ve kurumlar da siber saldırıyla karşı karşıya kalabilir.

International Data Corporation ise yaptığı açıklamada tahminlerine göre, küresel boyutta siber güvenlik önlemlerine yapılacak harcamaların 2022 senesine kadar 133,7 milyar doları bulacağını söyledi.

Dünyada her tarafında bulunan hükümetler de hızla artan bu siber tehdide karşı kurum ve kuruluşlarının siber güvenlik uygulamalarını öğrenmeleri için teşvik etmiştir.

Siber Tehdit Türleri Nelerdir?

Kişilerin ve kurumların siber güvenlik konusunda karşı karşıya olduğu tehditlerin üç boyutu vardır:

 • Siber suç: Ekonomik olarak kazanç ya da verilen hizmetin durması için sistemleri hedefleyen tek kişileri ya da grupları ifade eder.
 • Siber saldırı: Çoğu zaman karşımıza politik nedenli bilgi toplama amacıyla çıkar.
 • Siber terör: Elektronik sistemlere paniğe ya da korkuya yol açmak nedeniyle planlanan siber saldırılar olarak tanımlanır.

Tüm bu büyük ya da küçük ölçekli saldırılardan kişisel verilerimizi korumak için siber güvenlik kavramını iyi öğrenmek gerekir.

Siber Güvenlik İçin Bilinmesi Gereken Kavramlar

Siber güvenlik için bazı kavramları bilmek önemlidir. Ağ güvenliği, uygulama güvenliği, bilgi güvenliği, operasyonel güvenliği ve son kullanıcı eğitimi bunların başında gelmektedir.

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Farkı?

Bilgi güvenliği ve siber güvenlik genellikle birbirleri yerine kullanılan fakat birbirlerinden farklı kavramlardır. Bilgi güvenliği bilginin bütünlüğünün ve gizliliğinin korunması olarak tanımlanır. Ayrıca global çapta kabul görmüş standartlarla sınırları belirlenmiştir. Ancak siber güvenlik, alt yapısında bilişim sistemleri bulunan bilgi güvenliğini de kapsayan oldukça geniş bir kavramdır.

Siber Güvenliği Tehdit Etmek İçin Kullanılan Yaygın Yöntemler

Kötü amaçlı kişilerin elektronik sistemlerin kontrolünü kazanmak için bazı yöntemleri vardır. Bunlardan biri kötü amaçlı yazılımdır. Kötü amaçlı yazılımlar, en yaygın kullanılan siber tehditlerden birisidir. Siber suçlunun bilgisayarı bozmak ya da zarar vermek için kullandığı yazılımlardır.

Çoğunlukla istenmeyen bir e-posta ile ya da yasal görünen bir indirme linki yolu ile yayılır. Genellikle para kazanmak için ya da politik sebeplerden dolayı yapılır. Virüs, Truva atları, fidye yazılımı, reklam yazılımı ve casus yazılım kötü amaçlı yazılım çeşitlerinden bazılarıdır.

Siber Saldırılara Karşı Kendinizi Koruyun

Kurumlar ve bireylerin siber tehditlere karşı verilerinin güvenliğini sağlamak için bazı ipuçlarını bilmeleri gerekiyor.

İşte en iyi siber güvenlik ipuçları:

 • Cihazlarınızın yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin: Bu sayede, en güncel olan güvenlik yamalarından yararlandığınız netleşmiş olur.
 • Antivirüs yazılımı kullanın: Antivürüs yazılımları siber tehditleri algılar, sizi uyarır ve engeller. Korumadan maksimum fayda sağlamak için yazılımınızı güncel tutun.
 • Güçlü parolalar tercih edin: Seçeceğiniz parolaların kolay tahmin edilebilir türden olmamasına özen gösterin.
 • Bilinmeyen kişilerden gelen e-posta eklerini açmayın: Gelen e postalarda bulunan bu eklerde kötü amaçlı yazılım bulunuyor olabilir.
 • Bilinmeyen kişilerden gelen e-postalardaki ya da güvenilir olmayan web sitelerindeki bağlantılara tıklamayın: Bu yöntem de, kötü amaçlı yazılımların yayılması için tercih edilen yaygın yöntemlerden biridir
 • Halka açık yerlerde bulunan güvenliği doğrulanmayan WiFi ağlarını kullanmayı tercih etmeyin: Güvenli olmayan ağlar yoluyla, yapılan işlemlere müdahale etmeye yönelik saldırılara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat edildiği zaman verilerimizin güvenliğini maksimum seviyelere çıkarmış oluruz. Aynı zamanda da bilinçli birer kullanıcı da oluruz.

Kurumların Siber Saldırılara Karşı Korunması İçin Yapması Gerekenler

Güvenlik açıklarına karşı sistemlerini taramak ve aynı zamanda güncel tutmak yapmaları gereken ilk adımdır. Daha sonra, şirket yöneticilerin ve çalışanlarının ” siber güvenlik nedir? ”konulu farkındalıklarının artırılması gerekir.

Bunların yanı sıra siber saldırıların sebep olabileceği zararların tahmin edilmesi ve bu tahminlerin test edilmesi gerekmektedir. Veri güvenliğinin kurumların önemli bir parçası olduğunun bilincinde olarak tüm iş süreçlerine dahil edilmesi ayrıca uluslararası denetlenebilir standartlara uygun hale getirilmesi de önemlidir.

Siber Güvenlikte Milli Ürünlerin Tercih Edilmesi

Zorunda kalmadıkça yabancı güvenlik ürünleri yerine yerli ve milli güvenlik ürünlerinin tercih edilmesi son derece önemlidir. Siber güvenlik, alt yapısında bilişim sistemleri bulunan bütün ağlar üzerinden bağlantı halinde olan bir dünyanın yapı taşıdır.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca küresel boyutta yapay zekanın ve robotik teknolojilerin hızla gelişmesi, cihazların ve verilerin sayısında öngörülen benzeri olmayan bir artış sayesinde büyük fırsatlar bizlerin olacaktır. Fakat bu fırsatlar beraberinde güvenlik zorluklarını ve endişelerini de beraberinde getirecektir. Bu yüzden milli güvenlik ürünlerimizi geliştirmeliyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap