Siber Güvenlik

Siber Güvenlik İçin En İyi Programlama Dilleri Nelerdir?

Günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan siber güvenlik önlem alınması ve bilinmesi gereken bir konu olması dolayısı ile son zamanlarda etkin bir rol oynamaya başlamıştır. Hayatımızda belki de en önemli konulardan biri olan güvenlik sorunları siber güvenlik alanında da kendini gösterebilmeyi başarmış, ilerleyen günlerde de daha çok bilgi edinilecek bir konuymuş gibi durmaktadır. Siber güvenlikte önemli bir konumda olan programlama dillerinin elbette öğrenilmesi şarttır. Peki siber güvenlik için en iyi programlama dilleri nelerdir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik genel itibariyle bilişim sistemlerindeki birbirimizle, başka topluluklarla ve sistemlerle kurmuş olduğumuz iletişimin adıdır. Siber güvenlikte önemli olan nokta elbette sistem açıklarının bulunmaması, güvenli şekilde işlem yapabilme kapasitesine olanak tanınmasıdır. Bu alandaki gizliliğin ve iletişimin korunması amacını taşıdığından son dönemlerde gelişen teknolojinin etkisi burada da kendini gösterebilmeyi başarmıştır denilebilir. Siber güvenlik son dönemlerde üniversitelerde de oldukça revaçta olan bir bölümdür.

Siber Güvenlik Ne İşe Yarar?

Siber güvenlikte siber saldırılara karşı bir önlem alma çabası hakimdir. Bu nedenle de iletişimlerimizin bizimle sınırlı kalmasını istediğimiz her alanda siber güvenliğe ihtiyacımız vardır. Değişen ve gelişen teknoloji elbette güvenlik ihtiyacını arttırmış fakat bunun yanı sıra pek çok önemli noktada da bizlere yardımcı olmayı başarmıştır. Siber güvenlik işte bu güvenlik ihtiyacında bizlere yardımcı olabilmeyi amaçlayan çok çeşitli bir alandır. Üstelik sanıldığından daha kolay bir şekilde de siber güvenlik uzmanı olunabilir. Bunun için yazılım öğrenilmesi şarttır elbette.

Siber Güvenliğin Faydaları Nelerdir?

Siber güvenliğin oldukça faydası bulunur. Çünkü teknoloji, siber güvenliği zorunlu hale getirmiş, dolayısıyla da faydalı yönlerini de eklemeyi unutmamıştır. Siber güvenlik alanındaki faydaları şöyle sıralayabiliriz genel olarak;

  • Veri gizliliğini sağlamak
  • Siber saldırıların önüne geçmek
  • Virüs ve benzeri kötü amaçlı yazılımlardan korunmak
  • Bilgi güvenliğinin garantisini vermek
  • Şifreli kanallar kurulmasını sağlamak

Bu ve pek çok benzeri alanlarda yardımcı olabilecek yazılımın öğrenilmesini sağlamak

gibi faydaları bulunur. Bu faydalarından en önemlisi belki de yazılım öğrenmektir. Çünkü yazılım pek çok alanda kişilere fayda sağlayacağından programlama dilleri büyük önem taşır.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Siber güvenlik uzmanları son zamanlarda artışa geçmiş ve bu alanda oldukça faydalı kişilerdir. Siber güvenlik uzmanlarına son dönemde hiç olmadığı kadar ihtiyaç vardır denebilir. Bu nedenle de siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişileri bilgilendirmeye çalışalım. Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikli olarak yazılım öğrenmeliler. Öğrenebilecekleri yazılımlar internet üzerinde pek çok sitede belirtilmiştir. Bu yazılımları öğrenmeleri onlar için hem siber güvenlik hem de sosyal hayatlarında fayda sağlayabilecek bir şeydir. Daha sonrasında matematiksel alanda kendilerini başarılı bulan kişiler bir eğitime başvurarak sertifika almalıdır. Sertifika aldıktan sonra da bir siber güvenlik uzmanı olarak işe başlamaları mümkündür.

Siber Güvenlik Önlemleri Nasıl Alınır?

Kişilerin kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için elbette öncelikle yazılım öğrenmeleri gerekebilir. Çünkü farklı sitelerde pek çok kaynak çıkar ancak bunlardan hangisinin doğru olup olmadığını kendilerinin öğrenmesi şarttır. Bunun için internet üzerinden veya bilen birinden destek alarak güvenlik önlemlerini alabilirler. Bilgisayarda olan virüslerin tespit edilip kalıcı olarak engellenmesi oldukça önemlidir. Çünkü siber güvenlik günümüzde belki de en önemli sorunlardan birisidir. Siber güvenlikte en iyi bir şekilde bilgi sahibi olabilmek için ya iyi eğitim almalı ya da araştırma yapmalısınız.

Neden Siber Güvenlik Önlemi Alınmalı?

Siber güvenlik önlemi alınmasının en önemli sebebi bulunduğumuz zaman içerisinde oluşabilecek en büyük tehlikelerin siber güvenlik açıklarından kaynaklandığını bilmektir. Siber güvenlik açığı toplumların, ülkelerin belirgin sorunları arasında yerini almaktadır. Bunlar da elbette o ülke ve toplumlar için büyük bir tehdit sayılabilir. Bu nedenle ister bu konuda gönüllü olunsun ister olmasın mutlaka bir siber güvenlik önlemi alınması şart sayılabilir. Siber güvenlik alanındaki son zamanlarda oluşan yenilikler neden bu kadar önemli olduğunu sebepleriyle öne sürmektedir. Yeterince siber güvenlik önlemi alındığında da endişe edilebilecek pek bir sorun kalmayacaktır.

Siber Güvenlik İçin Programlama Dilleri

Siber güvenlik için çeşitli programlama dillerinden bahsetmiştik. Bu diller arasında bulunanları şu şekilde sıralamak mümkün: Html, Php, Java, Css, Mysql. Bu programlama dillerini iyice öğrenerek başarılı bir seviyeye ulaşmış olursunuz. Artık siber güvenlik uzmanlarının Microsoft ve Mac işletim sistemleri yerine Linux’u tercih ettiklerini de belirtmiş olalım.

Programlama Dili Öğrenmeli miyiz?

Programlama dilleri günümüz koşulları için oldukça önemli bir konudur. Çünkü öğrenilmesi gerekir mi gerekmez mi yoksa öğrenilmediğinde büyük bir sorun yaratır mı gibi sorular hep akıllarda yer etmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak bunun cevaplandırılması gerekebilir. Programlama dilleri öğrenilmesi gerekebilir fakat ilgisini çeken kişiler tarafından. Eğer normal hayatında yazılım ile ilgilenmek istemeyen, siber güvenlik uzmanı olma amacı taşımayan kişiler var ise öğrenilmesi çok da şart değildir. Çünkü pek bir işe yaramayabilir gündelik hayatta. Bu nedenle de programlama dilini ilgisi olan kişilerin öğrenmesi onlar için büyük bir yarar sağlayacaktır denilebilir. Programlama dilini öğrenmek oldukça eğlenceli olabilmektedir bu da ilgili kişilerin neden öğrenmesi gerektiğini açıklamaya yeter.

Programlama Dilleri

Programlama dilleri kodlama yapabilmeyi, internet üzerindeki çeşitli işlemlerde güvenlik amaçlı da tercih edilebilen genel yazılımlara verilen addır. Programlama dilleri arasında JAVA, C, PYTHON, PHP, JAVASCRİPT, PASCAL gibilerini örnek olarak verebilmemiz mümkündür. Bu açıdan da pek çok katkı sağlayacaklarından programlama dilleri mutlaka öğrenilmelidir. Bu programlama dilleri içerisinden zor olanlar veya siber güvenlik için öğrenilmesi gerekmeyenler de mevcuttur.

] }

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney Kimdir? Alp Eren Güney 5 yıla aşkın süredir SEO ve Wordpress sektöründe profesyonel olarak hizmet vermektedir. Şuanda Moradam Dijital Pazarlama Ajansında SEO Uzmanı olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu