İlginizi Çekebilir
Deep Web Nedir ?
 1. Ana Sayfa
 2. Siber Güvenlik
 3. Siber Güvenlik Hukuku Nedir?

Siber Güvenlik Hukuku Nedir?

Siber Güvenlik Hukuku Nedir

Teknolojinin giderek devleşmesi güvenlik açıklarını beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte bilgilerin ve kişisel verilerin korunmaya olan ihtiyacı da doğru orantılı olarak artmaya devam etmiştir. Teknolojinin dünyadaki yeri ve önemi her geçen gün büyürken, buna bağlı olarak da yeni terim ve bilgilerde insan hayatındaki yerini almaya başlamıştır. Kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği denilince akla ilk gelen terim ise siber olmuştur.

Öncelikle teknolojinin yakın kullanıcıları tarafından siber terimi ve kapsadığı alanlar oldukça merak konusudur. Peki, siber nedir? Siber suçlar nelerdir? Siber saldırılardan korunma yöntemleri nelerdir? Siber güvenlik nedir, ne işe yarar? Siber güvenlik ihlali nedir, sonuçları nelerdir? Siber güvenlik hangi alanları kapsar, siber güvenlik hukuku nedir? Siber güvenlik hukuku nasıl işler?

Siber Nedir?

Siber kelimesi İngilizceden dilimize geçmiştir. Anlamsal olarak internete dair ya da sanal gerçeklik manalarına gelmektedir. Teknoloji ve internetin yükselişiyle birlikte siber sözcüğü de doğrusal olarak insanların yaşamlarına girmiş ve önemli olmuştur. Yapay zekâ bir nevi siber konusunun doğmasında etkin rol oynamıştır.

Siber Suçlar Nelerdir?

İnternet bütün insanların kullandığı ortak bir ağ olarak bilinse de kişisel verilerin yoğun olarak kaydedildiği özel ağ olarak kabul edilir. İnternet üzerinden sosyal medya mecralarına erişim sağlanabilmesi için bir takım kişisel verilerin girilme şartı bulunmaktadır. Bu da interneti sosyal bir ağdan kişisel bir ağa çevirmektedir. Bununla birlikte bu verilerin saklanması ilkesinin ihlali aleni bir suç teşkil etmektedir. Gizlilik ilkesinin göz ardı edilmesi siber suçlar kapsamında yer alır.

Diğer siber suçlar ise kısaca şunlardır;

 • Bu suçlardan belki de en önemlisi ve günümüzde en yaygın olanı internet dolandırıcılığıdır.
 • Kişisel verilerin izinsiz olarak kullanıldığı kimlik dolandırıcılığı da en bilenen siber suçlar arasındadır.
 • Banka ve kart bilgilerinin çalınarak yasal kişi adına işlem yapmak da bir siber suçtur.
 • Kurumlara ait bilgilerin çalınması ve kurumsal kimliğe verilen zararlar da bu suçlar arasında yer alır.
 • Kişisel verilerin çalınarak kişi veya kurumlara yapılan şantaj ve tehditler ise siber gasp olarak nitelendirilir.
 • Şirket ve devlet bilgilerine sızmak bir siber casusluk suçudur.

Bu suçların ciddi ve geri dönüşü olmayan zararları bulunuyor. Bu zararların hukuktaki karşılığı ise ağır cezalar ve yaptırımlardır.

Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Olası siber saldırılar göz ardı edilmemeli ve gerekli önlemler geç olmadan alınmalıdır.

Siber saldırılara karşı alınması gereken bazı önlemler kısaca şöyledir;

 • Öncelikle kişisel verilerin paylaşılmış olduğu hesapların şifreleri birbirinden farklı olmalıdır.
 • Kullanılan teknolojik cihazların güncel yazılımlardan oluştuğuna dikkat edilmelidir.
 • Hesaplar belli aralıklarla kontrol edilmeli ve sık sık şifreleri değiştirilmelidir.
 • İkinci kişilerle kişisel veriler ve şifreler paylaşılmamalıdır.
 • Bilinmeyen kişilerden gelen link adresleri tıklanmamalıdır. Çünkü bu linkler genellikle zararlı yazılımlardan oluşuyor.
 • Kullanılan cihazlarda lisanslı koruyucu programları bulunmalıdır.
 • Herkese açık ve güvenliği şüpheli olan tarayıcılar kullanılmamalıdır.

Siber saldırılardan korunmak için oldukça dikkatli olunmalı ve gereken tedbirler alınmalıdır.

Siber Güvenlik Nedir, Ne İşe Yarar?

Siber güvenlik genel anlamda siber kavramı içerisinde yer alan sunucular, ağlar ve her türlü elektronik sistemlerin yer aldığı, kişisel verilerin kaydedildiği teknolojiye dair bilgilerin güvenliği anlamına gelir. Siber güvenlik; ağ güvenliğinden, bilgi güvenliğine kadar olan bütün verilerin korunmasından sorumludur. Siber tehditlerin ön görülmesi ve tedbirlerin alınması için çalışır. Saldırı öncesi, saldırı anı ve sonrası kontrolün sağlanması için halihazırda planları mevcuttur.

Siber Güvenlik İhlali Ve Sonuçları

Güvenlik ihlali, kişisel veya kurumsal olarak paylaşılmaması ve gizli kalması gereken verilere izinsiz olarak erişim sağlanması durumuna denir. Bu verilere yetkili olmayan kişilerin erişmesi ve üçüncü kişilerle paylaşılması siber güvenliğin ihlal edildiği anlamına gelir. Güvenliğin ihlal edilmesi durumunda ihlal eden ve suçu işleyene yardım eden kişi veya kurumlar hakkında hukukun ilgili maddesi gereğince ağır cezai yaptırımlar uygulanır.

Siber Güvenliğin Kapsadığı Alanlar

Siber güvenliğin kapsadığı ve alt dallarının bulunduğu belli başlı alanları bulunur.

Bu alanlar kısaca şöyledir;

 • Ağ güvenliğinden sorumludur.
 • Uygulamaların güvenli olup olmadığı kapsadığı alanlardan birisidir.
 • Zararlı yazılımların önlenmesinde gerekli tedbirlerin alınmasından sorumludur.
 • Web yazılımlarının test analizleri ve kontrolleri bir diğer alandır.
 • Güvenlik operasyonları planlamak ve hayata geçirmek, siber hukuku ve adli bilişim de siber güvenliğin kapsadığı alanlar içerisindedir.

Siber güvenliğin kapsadığı alanlardan en önemlisi hukuki boyutudur.

Siber Güvenlik Hukuku

Hukukta siber güvenlik, genel manada bilişim suçlarını da kapsamaktadır. Bilişim ve siber güvenlik hukuku ağların alt yapılarını ve kişisel verilerin korunması için oldukça önemlidir. Genellikle sanal dünyada işlenen suçların cezasız kalınacağı ve suçluların bulunamayacağı kanısı oluşmuştur. Bunun içinde sanal dünyada işlenen suçlar oldukça fazla ve tespit edilmesi zaman almaktadır. Birçok suçlu kimliklerini gizlemek için sahte hesaplar kullanıyor.

Bilişim suçlarıyla mücadele etmek için siber güvenlik timleri kurulmuştur. Bilişim ve siber güvenlik timleri suçluları tespit ederek gereken cezanın verilmesini hukuka dayalı olarak sağlamaktadır. Kişisel verilerin gizliliği ve ifadenin özgürlüğünü araştıran ve düzenleyen hukuk dalına siber güvenlik ve bilişim hukuku denilmektedir. Bu işin hukuki boyutu ise internet ve ağların kullanımı, sayısal verilerin işleyişini içermektedir.

Siber Güvenlik Hukukunun İşleyişi

Ülkemizde siber ve bilişim hukukunun işleyişi, sanal ortamda işlenen suçların içerikleri saptanarak uygulanır. Bu içeriklerin mekan ve internet sağlayıcıları bulunarak suçun tespiti kanıtlanmış ve belgelenmiş olur. İçerikte bulunan ifade özgürlüğünün ihlali, kişi veya kurumlara hakaret, tehdit ve küfür, izinsiz paylaşımlar gibi suçların tescillenmesi halinde, bilişim alanında işlenen suçların kapsamına girdiği için hukukun ilgili maddesi gereği suçlulara cezai yaptırımlar uygulanır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap