SEO Uzmanı (Organik Performans Garantili)

Profesyonel SEO Uzmanı olarak SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? ve SEO Uzmanı Nasıl Olunur? gibi aklınıza takılan tüm bu soruların hepsini %100 şeffaflıkla cevaplayacağım.

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

SEO Uzmanı olmak için gerekli tüm eğitimleri aldınız ve aklınıza takılan son soru olan seo uzmanı maaşları sorusuna hemen cevap vereyim.

Ortalama Maaş (Aylık)
7.630 ₺
En Düşük (Aylık)
4.580₺
En Yüksek (Aylık)
13.460₺

Yukarıda paylaştığım tabloya göre ortalama seo uzmanı ne kadar maaş alır sorusunun cevabı, Ortalama olarak 7630₺, En düşük maaş ise 4580₺ ve en yüksek maaş 13460₺ olarak görünmekte.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı olmak için üniversite okumanıza gerek yok çünkü en basit mantıkla üniversitelerde seo eğitimi yok 🙂 SEO Uzmanı Olmak için çok para harcamanıza da gerek yok. YouTube üzerinde bulunan ve hala geçerli olan seo eğitimi içerikleri var. Buna ek olarak Udemy üzerinde bir eğitim almak istiyorsanız Sedat Akdemir’in çıkartmış olduğu seo eğitimin için >> https://www.udemy.com/course/seo-egitimi-0dan-ileri-seviyeye-uzmanndan-seo-kursu/ bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İç SEO (On Page SEO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir web site kurulduğunda kuran kişi biliyorsa iç seo yani on page seo çalışmalarını kendi yapabilir. Yapılacak olan iç seo çalışmalarının aşamaları şunlardır;

Başlık (Heading) Çalışmaları

Heading düzenlemeleri on page seo çalışma sırasının ilk başında gelir. Site bulunan sayfa, ürün, içerik ve hizmetlerin detay sayfalarında bulunan h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 başlık yapılarının hiyerarşik düzene göre olması gerekiyor, hiyerarşik düzene göre yapılmış örnek bir heading düzeni;

 • <h1>Grip</h1>
  • İçerik
  • <h2>Grip Belirtileri</h2>
   • İçerik
  • <h2>Grip Tedavisi</h2>
   • İçerik
   • <h3>İlaçla Tedavi</h3>
    • İçerik
   • <h3>Doğal Yollarla Tedavi</h3>
    • İçerik
  • <h2>Gripten Korunma Yolları</h2>
   • İçerik
   • <h3>Doğallar Yolar</h3>
    • İçerik
   • <h3>Takviye/İlaçla</h3>
    • İçerik

Açıklama (Description) Çalışmaları

Heading çalışmaları ve açıklama yani description çalışmaları aynı anda, aynı sayfa içinde yapılabilir. Aynı sayfa içinde yapılması şart değildir kullanılan altyapıya göre farklılık göstere bilir. Tavsiye ettiğim alt yapı Wordpress 🙂

Örnek bir description yani seo açıklama yapısı oluşturalım fakat oluşturacağımız bu yapı minimum 130 maksimum 160 karakter aralığında olmalıdır. Bu basit kuralı aklımızın bir ucunda tuttuktan sonra sizlere yukarıda vermiş olduğum heading örneğini referans alarak grip ve tedavisiyle alakalı bir açıklama yani description hazırlayacağım;

“Günümüzün yaygın hastalığı Grip belirtileri ve en hızlı şekilde iyileşmeniz için İlaçlı ve Doğal Grip Tedavisi yolları hakkında detaylı makale sizleri bekliyor.”

Yukarıda oluşturmuş olduğum açıklama metni google tarafından sorunsuz okunacaktır çünkü tam 160 kelime 🙂 Description yazarken dikkat etmeniz gereken odak kelimenizi minimum 1 maksimum 2 veya 3 defa geçirmenizdir ideal yoğunluk 2 dir.

Resim Optimizasyonu Çalışması

Sitede bulunan her bir resmin bir alternatif metni olmalıdır. Çünkü google görsel indexleme de yaptığı için resimlerinizi vermiş olduğunuz bu alternatif metinlere göre indexliyor yani kendine kaydediyor. Alternatif metinlerde odak anahtar kelimenizi kullanmanız yeterli olacaktır 🙂

Dış SEO (Off Page SEO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tüm site içi seo çalışmalarını yaptık sırada dış seo yani off page seo çalışmaları kaldı. site dışı seo web sitesine diğer sitelerden, sosyal medya platformları gibi farklı platformlardan geri bağlantı vermekle yapılır. Ancak geri bağlantı yani Backlink aldığınız sitenin değerleri ve backlink türü de oldukça önemlidir.

Backlink Nedir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink seo çalışması yaptığınız siteye <a href=”calismayapilansite.com”>Hedef kelime</a> html etiketlerini kullanılarak verilen link’e backlink denir.

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken maddeler;

 • Backlink alınan sitenin illegal, +18 gibi içerikler paylaşmamasına kısaca anlatmam gerekirse, Özellikle çocuk ve yetişkin olmayan kişilerin görmemesi gereken içerikler paylaşmayan siteler olmasına önemle dikkat edin 🙂
 • Backlink hizmeti alacağınız sitenin daha önce verdiği linkleri inceleyin. Kalitesiz illegal sektörlere link veren sitelerden backlink almayın!
 • Düzenli olarak kendine backlink alan ve düzenli içerik akışı olan sitelerden backlink alın.
 • seo çalışması yaptığınız siteye trafik yönlendire bilecek sitelerden link almanız şart değil ancak alınan backlink’in etkisini yükseltmekte.

Sosyal Medya Etkisi

Sadece siteler değil instagram, twitter, facebook, wikipedia ve linkedin gibi sitelerden link almanız da sitenizin indexlenme hızına yararı olacaktır.

SEO Uzmanı Ne Demek?

SEO Uzmanı müşterilerin web sitesini Google‘a kaydederek müşterinin istediği kelimede google arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlayan kişiye SEO Uzmanı denir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Profesyonel bir seo uzmanı müşterileri için temel olarak yaptığı işler şunlardır;

Organik trafik, dönüşüm yükselişi yakalayarak odak anahtar kelimelerde yükseliş yakalamak,
Teknik seo analizi yani (Kullanıcı deneyimi, Yapısal veri, Site hızı, Mobil uyumluluk),
İç seo (on page seo) yani İçerik, ürün ve sayfa optimizasyonu,
Dış seo (off page seo) çalışmalarını yürütmek,

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

SEO Uzmanı olmak için ilk önce site içi seo yani on page seo nasıl yapılır bunu örenmelisiniz.

] }
Başa dön tuşu