1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Kriptografi Nedir?

Kriptografi Nedir?

Kriptografi Nedir?

İngilizce kökenli kriprografi kelimesi şifreleme ve Şifreleme Bilimi anlamına gelmektedir. Şifreleme olayı çok eski zamanlardan günümüzde kadar gelişerek gelmiştir. Kriptolojiyi iki ana başlık altında değerlendirmemiz mümkün. Bunlardan ilk başlık olan kriptografi kriptolojik kuralların tasarım aşamasında kullanılırken ikinci aşama olan kriptoanaliz ise önerilen kurallar dizisinin güvenilirliğini kontrol etmektedir. İnsan beyninin sınırlarını zorlayan bilim dalı kriptografinin amacı, şifreyi bilen belli bir grubun anladığı kompozisyonu diğer insanların anlamamasıdır şeklinde özetlenebilir.

Kriptografi Tarihçesi

Bilginin var olduğu andan itibaren insanlar elindeki bilgiyi saklamak istemişlerdir. Birilerinden bir şeyleri saklamak insanın sahip olduğu temel bir gereksinimdir.

Kriptografi Alt Dalları

Bütün kriptografik protokollerin amacı bilgi güvenliğini sağlamaktır. Kriptografiye baktığımızda karşımıza üç ana kırılımın çıktığını görmekteyiz. Kriptografi biliminin alt dallarının ayrışmasında sebep her birinin farklı ihtiyaçlar için kullanılmasıdır. İhtiyacınız olan hız ve güvenlik seviyesi seçeceğiniz kriptografi protokolünü belirler.

  1. Simetrik Şifreleme

Simetrik şifreleme gizli anahtar, tek anahtar gibi isimlerle de bilinir. Karşılıklı iki insanın bilakis internet üzerinden iletişimleri güvenilir değildir. İletilecek olan bilginin şifreleme dediğimiz fonksiyondan geçirilerek farklı bir dilde yazılması güvensiz kanaldan bu şekilde geçirilmesi olayı simetrik şifrelemedir. Bilgi güvensiz kanaldan geçtikten sonra karşı taraf tarafında fonksiyonun tersi uygulanır ve istenen mesaj iletilir.

Simetrik şifrelemeyi tek anahtar olarak da adlandırdığımızı söylemiştik. Bu anahtarı evimizin anahtarı gibi düşündüğümüz takdirde bir tarafa çevirdiğimizde kilitlendiğini, diğer bir tarafa çevirdiğimizde ise kilidin açıldığını düşünerek olayı özetleyebiliriz. Simetrik şifreleme kriptografi protokollerinin arasında en ilkel ve çözümü en kolay olandır diyebiliriz. Birkaç deneme yanılma simetrik şifreleme kolaylıkla çözülebilmektedir bu nedenle güvenilir bir şifreleme metodu değildir.

  1. Asimetrik Şifreleme

Asimetrik şifreleme yönteminde güvenlik gizli ve açık olmak üzere iki farklı anahtarla beraber yapılmaktadır. Bunlardan açık olan kişiye mesaj gönderimini sağlar ve açık anahtar imzamızla beraberdir. Gizli anahtar sadece ait olduğu kişide bulunur ve gelen mesajları bu anahtar sayesinde okur. Karşımızda kişiye mesaj göndermek istediğimiz zaman mesajı onun açık anahtarı ile birlikte şifreleriz ve mesajı yalnızca kendi gizli anahtarını kullanarak açar. Gizli anahtar bir yerden bir yere taşınmadığı için simetrik şifrelemenin zafiyeti ortadan kaldırılmış ve daha güvenli bir sistem oluşturulmuştur. İnternet üzerinde karşımıza çıkan uç uca şifreleme kavramı asimetrik şifrelemeden başka bir şey değildir.

  1. Protokoller

Protokoller dediğimiz alt başlık kendi içinde detaylı dallara ayrılır. Bu protokollerde genel olarak modüler aritmetik ve kaydırma yöntemi kullanılır. Örneğin Sezar Algoritması metninizdeki her harfin alfabedeki karşılığını bulduktan sonra bulduğunuz karşılığa 3 eklemenizle veya çıkarmanızla beraber oluşur. Bulduğunuz sayıya karşılık gelen harfi yazarsınız.

Bu şifrelemeye de ufak bir örnek verecek olursak;

  • Selam kelimesini Sezar Algoritması ile şifreleyelim. S’nin alfabedeki karşılığı 22, E’nin alfabedeki karşılığı 6, L’nin alfabedeki karşılığı 15, A’nın alfabedeki karşılığı 1 ve M’nin alfabedeki karşılığı 16’dır.
  • Tüm bu sayılara 3 eklersek: 25/9/18/4/19 karşımıza çıkar bu sayılara karşılık gelen harfler ise “uğoçö” şeklindedir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap