Siber Güvenlik

Kali Linux Nedir ve Kali Linux Kurulumu

Siber Güvenlik dünyasının vaz geçilmez işletim sistemlerinden biri olan Kali Linux bir çok siber güvenlik alanında oldukça yeterli bir işletim sistemidir.

Kali Linux Nedir ?

Kali Linux Nedir sorusuna verebileceğim en iyi cevap, Kali Linux işletim sistemi her linux dağıtımı gibi Tamamen ücretsizdir ve ekstra para karşılığı alabileceğiniz bir opsiyonu yoktur fakat Kali Linux’un içinde bulunan araçlar için aynısını söyleyemeyiz. Kali Linux işletim sisteminin içinde bulunan çoğu araç ücretsiz ve açık kaynak kodludur fakat “burp suite” gibi araçların da içerisinde Premium opsiyonu bulunmaktadır ve dileyen kullanıcılar satın alım yapabilmektedir.

Kali Linux Kurulumu (vmware)

Kali Linux Kurulumunu nereye yapmak istediğiniz tamamen kullanıcının tercihine kalmış bir şey.

Kali Linux Kurulumu yapmak için en çok tercih edilen yol Windows veya mevcut işletim sistemi üzerine bir sanallaştırma programı kullanarak sanal bir işletim sistemi kurmaktır.

Sanal makine üzerine Kali Linux Kurulumu için gereken kriterler;

  • Vmware Works Station veya WMware Player (Sanallaştırma programlarından birisidir.)
  • Kali Linux VMimage

Kali Linux Kurulumu yapabilmek için gerekenleri topladıktan sonra iki aşamada kali linux işletim sistemimizi kurmuş olacağız.

Videolu olarak Kali Linux kurulum rehberi

Kali Linux Kurulumu. Resmi YouTube Kanalım Takipte kalmayı unutmayın 🙂

Görsel ve yazılı olarak Kali Linux Kurulum Adımları

Aşağıda vereceğim linkten kali linux’un resmi sitesine giderek VMWare için image dosyasını indirebilirsiniz.

indirdikten sonra arşif dosyasını vir kalasör açın ve içine çıkartın ve aşağıdaki adımları izleyin.

Sanal Makine Programı (VMWare)
Sanal Makine Programı (VMWare)

Sanal makine programımızı açalım ve “Open a Virtual Machine” seçeneğine tıklayalım.

VMWare için Kali Linux İmage.
VMWare için Kali Linux İmage

Açılan pencerede indirdiğimiz ve arşivden çıkarttığımız bir sürü dosya içerisinden görünen “Kali-linux-2020.3-wmware-amd64.vmx” adlı dosyayı seçerek aç diyoruz.

Kali Linux Kurulumu ve Ayarları
Kali Linux Kurulumu ve Ayarları

Devamında Kali Linux işletim sistemimizin Ağ ayarlarını yapıyoruz. Resimdeki gibi “Edit virtual machine settings” > Network Adapter > “Network connection” sekmesinin altındaki seçenekleri resimdeki gibi yapıyoruz. Bu yaptığımız ayar sanal makinenizi modeminize sanki kablo yoluyla gerçek bir bilgisayar bağlıymış gibi kon figüre eder.

Sanal makine programına Kali Linux sistemini kurduktan sonraki ana sayfa görüntüsü.
Sanal makine programına Kali Linux sistemini kurduktan sonraki ana sayfa görüntüsü.

Ayarlarımızı yaptık gelelim Kali Linux’u çalıştırmaya. ekranda görünen “Play virtual machine” diyerek Kali Linux işletim sistemini başlatalım.

Kali Linux giriş ekranı.
Kali Linux giriş ekranı.

Bizi Kali Linux’un kullanıcı girişi karşılıyor.

Kullanıcı adı “kali”

Şifre “kali”

Şifre ve kullanıcı adını girerken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus şu ki Kali Linux için klavye dili ve şeması halen ingilizce yani siz direk “kali” yazarsanız yanlış diyecektir onun yerine “i” harfi yerine “ı” harfi ile “kali” yazarak şifrenizi ve kullanıcı adınızı giriniz.

Kali Linux Kurulumu sonunda bitti ayarlar yapıldı ve her şey çalışıyor umarum sorunsuz bir şekilde kali linux sisteminizi kurmuşsunuzdur.

Bir sorun ve kali linux ile alakalı sorunuz varsa aşağıdaki yorumlardan veya YouTube kanalımın ilgili videosunun yorumuna yazarsanız tüm sorularınıza cevap verip tüm sorunlarınızı çözüme götürebilirim 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı