İlginizi Çekebilir
Deep Web Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır

İnternet’in ilk çıktığı tarihten itibaren gerek ağ cihazları gerekse internet’in kendisini devamlı güncellenerek gelişti. Kablosuz Ağ yani WiFi 21 Eylül 1998 tarihinde hizmete açılmış olup günümüz tarihine kadar bir çok yenilikle karşımıza geldi. Bu yenilikler Kablosuz Ağ Güvenliği ile doğrudan bağlantılı olmasıyla beraber her güncelleme de ayrı bir güvenlik sorunu çözülürken başka bir sorun meydana geliyordu. Meydana gelen sorunlar gerek Kablosuz Ağ Güvenliği gerekse Kablosuz Ağ daki internet kalitenizi direk olarak etkilemekteydi.

Kablosuz Ağ Güvenliği Nedir

Kablosuz Ağ Güvenliği Nedir, Kablosuz yani modeminize veya herhangi bir ağ cihazına kablo yahut herhangi bir fiziksel bağlantı gerekmeksizin kurmuş olduğunuz bağlantı türüdür. Bu kurmuş olduğunuz bağlatı modemiz den başlayarak kullanmış olduğunuz cihaza ulaşmadan önce şifre girdiğiniz anda belli başlı Kablosuz Ağ Güvenliği protokolleri test edilip onaylanması sonucunda modeminize kablosuz olarak bağlanarak internete erişim sağlamış oluyorsunuz.

Kablosuz Ağ Güvenlik Protokolleri Nedir

1999 yılından itibaren çıkan protokollerin her birinin kendine has özellikleri şifreleme güçleri vardır.

Kablosuz ağ güvenliği protokolleri;

WEP

Açılımı (Wired Equivalent Privacy) 1999 yılında Kablosuz Ağ Güvenliği standardı olarak çıktı. Modemler wep’in çıkmasıyla birlikte 64 bit şifreleme algoritması ile Kablosuz Ağ Güvenliği için bir adım daha öne geçmişti.

WPA

WPA yani (Temporal Key Integrity Protocol) bu protokolün gelmesiyle birlikte Kablosuz Ağ şifreleme algoritmaları 40 – 104 bit şifreleme algoritma sistemine geçiş yapmakla beraber Kablosuz Ağ Güvenliği bir kademe daha gelişmiştir.

WPA2

WPA2 çıkışıyla birlikte WiFi desteği olan tüm cihazlarda desteklenmesi gereken zorunlu bir protokol oldu.

WPA3

Ocak 2018 yılında WPA2 nin yeni bir sürümü olarak piyasaya çıkış yapmakla beraber WPA3-Kurumsal da desteklenen şifreleme algoritmas 129 bit gücüne ulaştı. WPA3-Personel yani kişisel kullanıcılar için şifreleme algoritması AES-128 olmaktadır ve kullanımı zorunluluktur. WPA3’ün gelmesiyle zayıf paroladan oluşan sorunların önüne geçileceğine inanılıyor.

Modem Seçimi

Kablosuz Ağ Güvenliği Sağlamanın bir diğer yolu ise eski modemler den kurtulup daha yeni modemler almaktır örneğin benim kullanığım modem Keenetic Extra DSL AC1200 gayet menunum herhangi bir eksiği yok hatta fazlası var. piyasa fiyatı ortalama 480₺ ila 450₺ civarındır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir