SEOWordpress

Instant indexing Kurulum 2022

Rank math google indexing Api Kurulumu ile web siteniz artık daha hızlı index alacak ve hiç index almayan sitleriniz haber sitelerinden çok daha hızlı index almaya başlayacak. İndex api ile hemen index almaya başlayın

Rank Math Instant Indexing Kurulum Adımları

İlk olarak Rank Math eklentisini kurmanız ve Instant Indexing özelliğini aktif etmeniz gerekmekte. Devamında Yapmanız gereken adımlar şunlardır;

Google API Console Projesi Oluşturun

instant indexing özelliğini kullanmak için google console üzerinden indexing api servisini oluşturmamız gerekiyor. Otomatik olarak oluşturmak için buraya tıklayın. devamında gerekli ayarları yapın ve devam tuşuna tıklayın.

google api console indexing api servis oluşturma

Devam’a tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı karşınıza çıktıysa veya bir sonraki aşamaya geçtiyse projeyi başarıyla oluşturduğunuz anlamına gelmektedir ve bir sonraki aşamaya rahatlıkla geçebilirsiniz.

api servisimizi oluşturduk sırada google search console tanımlayacağımız api servis kullanıcısı oluşturmada. Otomatik olarak oluşturmak için tıklayın.

Soldaki menüde bulunan “Service Accounts” kısmına tıklayın ve bir sonraki aşamaya ilerleyin.

Okla gösterilen bölümden “Create Service Account” kısmına tıklayın ve servis ayarlarını yapmak için bir sonraki bölüme geçiş yapın.

servis ayaları

İşaretli bölümü otomatik olarak doldurmak için, işaretli alanın üstündeki bölümü doldurmanız yeterli olacaktır. Devamında “Done” tuşuna tıklayın.

Açtığımız indexing api servis hesabı için yetkilendirme ayarlarını bu yukarıdaki görseldeki gibi yapın.

 

Devamında Rank Math instant indexing bölümüne entekger edeceğimiz indexing api json ayar dosyasını oluşturalım. Json dosyasını oluşturmak için buraya tıklayın. Devamında aşağıdaki görseldeki aşamaları sırıyla yapın.

Yukarıdaki görselde JSON’u seçip “Create” dediğimizde json api ayar dosyamız otomatik olarak inecektir.

Google Search Console API Yetkilendirmesi

Oluşturduğumuz indexing api servis hesabını google search console üzerinde mülkünüze sahip olarak eklemeniz gerekiyor. Bu adımları yapmak için aşağıdaki görselleri takip edin.

Google search console dan mülk ayarlarınıza girin.

Ayarlar kısmından kullanıcı ve yetkilendirme kısmına tıklayalım.

İşaretli bölümden yeni kullanıcı ekleme bölümüne geçiş yapalım ve aşağıdaki aşamadan devam edelim.

Eklediğimi servis hesabına sahiplik yetkisini verip Ekle veya add tuşuna tıklayın.

Rank Math Instant Indexing Kurulum Ayarları

Tüm işlemleri yaptınız artık hazırsınız geriye sadece api servis hesabımızdan oluşturduğumuz json ayar dosyasını Rank Math instant indexing kurulum adımlarını tamamlamak için gerekli ayar bölümüne girmek kaldı. Kalan son adımı tamamlamak için aşağıdaki örnek görseli takip ediniz.

Json dosyanızın içindeki her şeyi “Google JSON Key” kısmına yapıştırın ve “Submit Post Type to Google” kısmında seçenekleri sitenizin hangi bölümü hızlı index almasını istiyorsanız seçerek “Save Changes” butonuna tıklayın.

Kurulum Sonrası

Artık sitenizdeki tüm yazılarınız daha hızlı index alacaktır. Özellikle yeni girdiğiniz yazılarınız ve sayfalarınızın hızına google bile yetişemeyecektir.

instant indexing nedir?

Diğer adıyla hızlı indexleme haber sitelerinin anlık haber girişlerinde hızlı index almak için kullandığı bir google servisidir.

instant indexing ne kadar hızlı indexler?

İndex hızınız genellikle 5 dakika ile 15 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Zaman zaman daha kısa sürelerde index de alabilirsiniz.

Instant indexing’in Faydaları Nelerdir?

index api olarak da bilinen Instant indexing’in en bilindik faydası, index sorunlarını çözmesi ve index hızının artmasıdır.

] }

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney Kimdir? Alp Eren Güney 5 yıla aşkın süredir SEO ve Wordpress sektöründe profesyonel olarak hizmet vermektedir. Şuanda Moradam Dijital Pazarlama Ajansında SEO Uzmanı olarak görev almaktadır.

12 Yorum

  1. 2 aydır düzenli içerik girmeme ramen sitem index almıyordu. indexing api yi kurduktan sonra deneme için girdiğim yazım 6dk içerisinde index aldı teşekkürler Alp Eren hocam.

  2. tek seferde kurulumu yaptım ve test ettim index hızım artık daha hızlı teşekkürler hocam

  3. index almayla ilgili tek sorunum 2 3 gün sonra index alamdı api kurulumundan sonra 16dk gibi çok daha kısa sürelerlerde index almaya başladım sağ olun alp hocam

  4. Çok teşekkürler hocam gerçekten mükemmel bir anlatım olmuş. Buradan yola çıkarak bu eklentiyi kurdum ve başardım, teşekkürler

  5. instant indexing en son görseldeki google ai kısmı yok sadece bing ayar kısmı var bende

    1. Merhaba hocam, https://wordpress.org/plugins/fast-indexing-api/ eklentisini kurduktan sonra tekrar dener misiniz.

  6. Çok işime yaradı. Göz bebeğim Siberdefter’e kurulum yaptım hemen. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu