İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi Güvenliği
 3. Firewall Nedir ?

Firewall Nedir ?

Firewall Nedir ?

Firewall ne demek ? Güvenlik duvarı manasına gelir. Asıl amaç, ağa gelen trafik ile giden trafiği kontrol etmektir. Önceden belirlenmiş kurallar ışında trafiği, ilgili yere yönlendirebilmektir.

Firewall Yazılımı

Firewal, tehdit olarak gördüğü dosya ve davranışları saptar. Ayrıca güvenli olan davranış ve dosyaları belirli şekilde saptar. Belirlenen kurallara uyan her çeşit eğleme otomatik olarak izin vermektedir. Bunun yanında bir de kural dışı hareketler olduğunda; ağ yöneticisince istisna olarak kabul edilmesi halinde de ağa kabul edilir.

Firewall Nasıl Çalışır

Firewall çalışma sistemi aslında oldukça basittir. Ağ yöneticisi tarafından güvenli bir liste oluşturulur. Daha sonra tüm trafik, herhangi bir engele uğramadan ağa iletilir. Güvenli listede olmayan trafikler hemen bloke edilir. Böylece ağa erişmesi engellenerek, sizlere detaylı bir bilgi sunar. Şöyle de bir örnek verilebilir; bir plazaya plaza çalışanları; firma kartlarını okutarak turnikelerden sorun yaşamadan geçiş yapabilmektedir. İşte bu olay firewall tarafından tanınan güvenli liste anlamına gelir.

Ancak, plazada çalışan herhangi bir kişi ile görüşmek isteyen bir ziyaretçi ise; öncelikle güvenlik bankosuna uğraması daha sonrada kiminle görüşmek istediğine dair bilgi vermesi gerekir. firewallin izin vermediği, şüpheli gördüğü bir trafiktir. Güvenlik, ziyaretçisi olan kişiyi arar, gerekli bilgilendirmeyi yapar, eğer ilgili kişi ziyaretçiyle görüşmek isterse, bu durumda güvenlik ziyaretçiye izin verir. Baz durumlar da da plazadaki yöneticilerden biri, gelen kişiyi bekletmeden yukarı alın diye bir talimat verebilir. Bu durum da ağ yöneticisinin güvenli listeye yeni bir trafik eklemesi işlemine örnektir.

Firewall Türleri ve Çeşitleri

Firewall teknolojisi iki şekilde incelebilir;

 • Yapılarına göre firewall türleri
 • Mimarisine göre firewall türleri:

Yapılarına Göre Firewall Çeşitleri

Yapılarına göre firewall çeşitleri şöyledir;

 • Donanımsal Firewall (Donanım Tabanlı Firewall)
 • Yazılımsal firewall (yazılım tabanlı firewall) olarak sınıflandırılır.

Mimarisine Göre Firewall Çeşitleri

Mimarisine göre firewall çeşitleri şu şekildedir;

 • Statik Paket Filtre Güvenlik Duvarları
 • Devre Seviyesi Güvenlik Duvarları
 • Dinamik Paket (Durum Denetimli) Filtre Güvenlik Duvarları
 • Proxy Destekli Güvenlik Duvarları
 • Hibrit (Melez) Güvenlik Duvarları

Beş gruba ayrılır.

Firewall Neden Önemlidir

Öncelikle firewall, izinsiz uzaktan erişimlere karşı koruma sağlar. Habersiz bir biçimde herhangi bir yöntemle, ağa girmeye çalışan yetkisiz kişiler; güvenlik duvarı tarafından belirlenmektedir. Uygun olmadığı için de engellenmektedir. Dolayısı ile ağa girmeye çalışan, anonim kişilere karşı alınabilecek en kesin güvenlik önlemlerinden birisidir.

Özellikle yüksek sayıda personel çalıştıran, iç ve dış haberleşmesinin büyük bir bölümünü elektronik posta ile çözen firmalarda oldukça gereklidir. Böyle-firmaların posta trafiğini denetlemesi ayrıca e-posta ile ağa sızabilecek zararlı yazılımları engellemesi zor bir iştir. Güvenlik duvarı yazılımları, elektronik postalardan gelecek virüsleri ağa girmeden engellemektedir. Ayrıca, istenmeyen içerikleri barındıran spam mesajlar da bu engellemeler arasındadır. Böylece güvenli bir e- posta trafiği sağlanmış olur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir